O’Dea’s Jamyn Patu voted AP state player of the year

AP

Print Article

Connor Vanderweyst/Columbia Basin Herald Almira/Coulee-Hartline quarterback Maguire Isaak was voted the Associated Press Class 1B state player of the year.

SEATTLE (AP) — O’Dea senior Jamyn Patu has been voted the Associated Press Washington state player of the year for all classifications after leading the Irish to their first state title in 22 years.

Patu was honored on Friday following voting by sports media from around the state. Patu also shared the Class 3A player of the year honor with Garfield star Tre’Shaun Harrison. Patu rushed for 2,208 yards and 28 touchdowns as O’Dea won its first state title since 1995.

Adam Weissenfels from state champion Richland was the Class 4A player of the year. Weissenfels was a standout on defense for the Bombers, who won their first title since 1999.

Hockinson quarterback Canon Racanelli was the Class 2A player of the year after throwing for 4,128 yards and 57 touchdowns in leading his team to the state title. Meridian quarterback Simon Burkett was the Class 1A player of the year.

Two more quarterbacks were honored in Class B. In Class 2B, Kalama’s Alex Dyer was voted player of the year, while Almira/Coulee-Hartline QB Maguire Isaak was honored in Class 1B.

In a voting change for this year due to low numbers, the Class B all-state team combines both Class 2B and 1B nominees.

–––

State player of the year, all classes: Jamyn Patu, sr., O’Dea

–––

CLASS 4A

Player of the year: Adam Weissenfels, sr., Richland

FIRST TEAM

Quarterback: Cade Jensen, Richland

Running back: Isaiah Lewis, Monroe, Delvon McNeely, Hazen

Wide receiver: Talan Alfrey, Auburn Mountainview, Darien Chase, Union

Tight end: Devin Clup, Gonzaga Prep

Offensive line: Matthew Cindric, Skyline, Cade Beresford, Woodinville, Triston Kelley, Central Valley, Josh Jerome, Monroe, Joshua Alvarez, Chiawana

All-purpose: Tre Weed, Sumner

Defensive line: Jake Baillie, Woodinville, Matt Sevao, Lake Stevens, Jacobe Lee, Richland, Mosiah Nasili-Liu, Emerald Ridge

Linebackers: Ben Wilson, Sumner; Ricky Baker, Monroe, Marques Fuala’au, Kentlake, Tiano Malietufa, Auburn Riverside, Luke Bruno, Camas.

Defensive backs: Nash Fouch, Woodinville, Talan Alfrey, Auburn Mountainview, Tre Weed, Adam Weissenfels, Richland

Kicker: Colin Manners, Graham-Kapowsin

Punter: Heston Pettis, Glacier Peak

HONORABLE MENTION

QB: Dylan Morris, Graham-Kapowsin

WR: Jabez Tinae, Kennedy Catholic, Tre Mason, Graham-Kapowsin

OL: Ethan Tela-Porter, Graham-Kapowsin, Nathan Mead, Monroe, Riley Clark, Sumner. Campbell Barrington, University

All-purpose: Colin McKay, Todd Beamer, Adam Weissenfels, Richland

DL: Wyatt Wickham, Central Valley

LB: Andrew Gallagher, Sunnyside, Riley Miller, Union.

DB: Landen Neff, Puyallup

K: Brock Widman, Lake Stevens

–––

CLASS 3A

Players of the Year: Tre’Shaun Harrison, Garfield, and Jamyn Patu, O’Dea

FIRST TEAM

Quarterback: Nate Hughes, jr., Bethel

Running backs: Isaiah Ifanse, sr., Bellevue, Jamyn Patu, sr., O’Dea

Wide receivers: Champ Grayson, sr., Kamiakin, Tre’Shaun Harrison, sr., Garfield

Tight end: Anthony Stell, sr., Rainier Beach

Offensive line: Nathaniel Kalepo, jr., Rainier Beach, Jackson Reed, sr., Eastside Catholic, Griffin Korican, sr., O’Dea, Mikhail Varetskiy, sr., Ferndale, Chase Bowes, sr., Timberline.

Defensive line: Davion Dixon, sr., O’Dea, Tyler McAtee, sr., Edmonds-Woodway, Giovonni White, jr., Lincoln, Mikhail Varetskiy, sr., Ferndale, Conner Warick, sr., Timberline

Linebacker: Sav’ell Smalls, soph., Garfield, Payton Bastien, sr., Arlington, Mason Simeta, sr., Timberline, Dillon Crawford, sr., Kamiakin.

Defensive backs: Malik Putney, sr., Eastside Catholic, James Hinson, sr., Ferndale, Dorian Hardin, jr., Oak Harbor, Michael Barnes, sr., Timberline.

All-purpose: Tre’Shaun Harrison, sr., Garfield

Punter: Lance D’Alessio, sr., Lake Washington

Kicker: Tolby Selvester, Timberline, sr.

HONORABLE MENTION

WR: Jonny Barrett, jr., Mount Si; Chris Penner, jr., Capital

TE: Tristyn Gese, sr., Bethel

OL: Geirean Hatchett, soph., Ferndale; Conner Warick, sr., Timberline; Hector Jasso III, sr., Lakes; Giovanni White, jr., Lincoln; Joey Roberts, sr., Mountain View

DL: Geirean Hatchett, soph., Ferndale; Jackson Harris, sr., Snohomish

LB: Alex Cleary, sr., Ferndale; Dominic Lawrence, sr. Edmonds-Woodway; Alex Gillies, sr., Lincoln

DB: Noah Becker, sr., Edmonds-Woodway; Jamin Faalogo, jr., Timberline; Braedon Potter, jr., Peninsula

All-purpose: Michael Barnes, sr., Timberline

K: Cody McDonald, sr., Mount Spokane

–––

CLASS 2A

Player of the year: Canon Racanelli, sr., Hockinson

FIRST TEAM

Quarterback: Canon Racanelli, sr., Hockinson.

Running back: Blessing Leiato, sr., Foster; Ray Pimentel, sr., Archbishop Murphy.

Wide receiver: Sawyer Racanelli, soph., Hockinson; Cameron Ditter, jr., Selah.

Tight end: Jared Holstad, sr., Pullman.

Offensive line: MJ Ale, sr., Fife; Cy Hicks, sr., Tumwater; Kordell Johnson, sr., Hockinson; Martin Napeahi, sr., Archbishop Murphy; Mia Saole, sr., Foster.

All-Purpose: Kyler Gordon, sr., Archbishop Murphy.

Defensive line: Ryan Brooks, sr., North Kitsap; Aiden Slater, sr., Tumwater; Kyle Brabec, sr., Hockinson, Cy Hicks, sr., Tumwater.

Linebacker: Ben Hines, sr., Archbishop Murphy; Connor Westby, sr., North Kitsap, Trey LaBounty, sr., Lynden; Colton Wheeler, sr., Hockinson

Defensive back: Connor Whitney, sr., West Valley (Spokane), Demetrius Crosby, sr., Foss; Connor Clark, sr., Tumwater; Kyler Gordon, sr., Archbishop Murphy.

K: Nathan Seaman, sr., Tumwater.

P: Brandon Bach, jr., Mountlake Terrace.

HONORABLE MENTION

RB: Dax Solis, sr., North Kitsap; Dylan Paine, soph., Tumwater

WR: Rodrick Fisher, sr., East Valley (Spokane)

OL: Beau Braden, sr., Columbia River; Parker Danielson, sr., Steilacoom; Josh Moss, sr., West Valley (Spokane)

DL: Griffin Adams, sr., River Ridge; Jonathan Cox III, sr., Lakewood

LB: Tristan McDevitt, sr., Selah; Ben Johnson, sr., Eatonville; Gage Bates, sr., Lynden

DB: Caden Jumper, fr., Eatonville; Tyson Guerrero, sr., W.F. West; Matt Henry, sr., Hockinson; Rodrick Fisher, sr., East Valley (Spokane)

P: Chris Grant, jr., Toppenish

–––

CLASS 1A

Player of the year: Simon Burkett, sr., Meridian

FIRST TEAM

Quarterback: Simon Burkett, sr. Meridian

Running backs: Wyatt Dodson, La Center; Madden Tobeck, sr., Cascade Christian.

Wide receivers: Corbin Christensen, sr., Royal; Bryce Vandenhaak, sr., Meridian.

Tight end: Tony Schleimer, sr., Meridian.

Offensive line: Raynor Beierle, sr., Royal; Seer Deines, sr., Connell; Rams Gonzalez, sr., Royal; Jack Hiller, sr., La Center; Adam Kruzich, jr., Meridian.

Defensive line: Seer Deines, sr., Connell; Taylor Schoenfeld, sr., King’s; Wyatt Seibert, La Center; Scout Walker, sr., Colville.

Linebackers: Isaac Ellis, sr., Royal; Tristan Lewis, sr., Colville; Manny Sbalza, sr., Meridian; Madden Tobeck, sr., Cascade Christian.

Defensive backs: Thomas Barbo, sr., Mount Baker; Tyquan Coleman, sr., Cascade Christian; Lukas Hemenway, sr., Meridian; Evan Honore, La Center .

All-purpose: Tyquan Coleman, sr., Cascade Christian

Punter: Braxton Fitzsimmons, sr., Colville

Kicker: Pablo Medina, sr., Zillah

HONORABLE MENTION

QB: Casey Bauman, sr., Nooksack Valley

RB: Alonso Hernandez, jr., Royal; Carson Engholm, sr., Mount Baker.

WR: Tyquan Coleman, sr., Cascade Christian; Daniel Rizin, sr., Kiona-Benton.

TE: Mikal Paler, sr., Deer Park.

OL: George De Jong, sr., Lynden Christian; Manny Sbalza, sr., Meridian.

DL: Triston Cullen, sr. Zillah; Collin Deutscher, sr. Klahowya; Rams Gonzalez, sr., Royal; Jack Hiller, sr., La Center; Adam Kruzich, jr., Meridian.

LB: Brian Calhoun, jr., Zillah; Robert Berger, sr., Granger; Dylan Hickok, jr., Meridian; Phoenix McGuire, sr., Sultan.

DB: Carson Engholm, sr., Mount Baket; Alex Meadowcroft, sr., Charles Wright; Bryce Vandenhaak, sr., Meridian.

All-purpose: Bryce Vandenhaak, sr., Meridian

–––

CLASS B

Class 2B player of the year: Alex Dyer, jr., Kalama

Class 1B player of the year: Maguire Isaak, jr., Almira/Coulee-Hartline

–––

FIRST TEAM

Quarterback: Alex Dyer, jr., Kalama

Running backs: Kyler Marsh jr., Sunnyside Christian; Brandon Montoya, soph., Lyle-Wishram; James Heer, sr., Liberty.

Wide receivers: Tucker Wetmore, sr., Kalama; Lane Marsh, sr., Sunnyside Christian.

Offensive line: Hunter Eaton, jr., Toledo; KC Larranaga, sr., Kalama; Beau St. John, sr., Liberty; Jason Chilcoate, jr., Adna; Carson Bergeson, sr., Naselle.

All-purpose: Jacob Herz, sr., Kalama.

Defensive line: Payton Nielson, sr., Almira-Coulee Hartline; Cade Bosma, sr., Sunnyside Christian; Jakob Washington, sr., Lummi; Markus Rocha, Kalama.

Linebackers: Corbyn Byrnes, sr., Kalama; Noah Leonard, jr., Crescent; Colton Tinnin, Sr., Tri-Cities Prep; Jared McCollum, jr., Napavine

Defensive backs: Jawuan Nave, sr., Liberty; Kobe Singleton, soph., Tri-Cities Prep; Zach Lofgren, jr., Rainier; Caleb Revey, soph., Lummi.

Punter: Luke Brown, jr. Wahkiakum.

HONORABLE MENTION

QB: Chance Marsh, sr., Sunnyside Christian; Maguire Isaak, jr., Almira/Coulee-Hartline

RB: Bubba Valencia, sr., Tri-Cities Prep

WR: Caleb Revey, soph., Lummi.

OL: Jakob Washington, sr., Lummi; Lincoln Tom, soph., Lummi.

DL: Deshawn Lawrence, sr., Lummi; Easton Holmes, jr., Rainier; Robert Comstock, jr. Quilcene; Beau St. John, sr., Liberty.

LB: Junior Arroyo, sr., Toledo; Asher VanHoof, sr. Toutle Lake; Ian Russell sr., Rainier; Kyler Marsh, jr., Sunnyside Christian.

DB: KC Spencer, sr., Crescent

Print Article

Read More High School

Moses Lake’s Skone, Warden duo voted to WSSCA all-state team

January 19, 2018 at 5:00 am | Columbia Basin Herald MOSES LAKE — Moses Lake midfielder Morgan Skone was voted all-state honorable mention by the Washington State Soccer Coaches Association. Skone is the third player in head coach Ric Char’s 15-year c...

Comments

Read More

Prep roundup: Moses Lake swim suffers first dual loss at Wenatchee

January 19, 2018 at 5:00 am | Columbia Basin Herald WENATCHEE — Moses Lake won half of the events, but could not counter Wenatchee’s depth and lost 106-80. The loss was Moses Lake’s first of the season and clinched the Columbia Basin Big Nine league ...

Comments

Read More

Unified Basketball is so much more than just a game

January 19, 2018 at 5:00 am | Columbia Basin Herald OTHELLO — The parking lot was full Wednesday night outside Taggares Gym, the sounds of the school band filled the gym, echoing down the corridor throughout the building. The stands were near capacit...

Comments

Read More

First-place MLCA breezes by Easton

January 17, 2018 at 5:00 am | Columbia Basin Herald MOSES LAKE — The quality of play in the Central Washington 1B league can be mercurial. One night it’s a battle for first place with Pateros, another could be a game decided in the opening quarter. ...

Comments

Read More

Contact Us

(509) 765-4561
PO Box 910
Moses Lake, WA 98837

©2018 Columbia Basin Herald Terms of Use Privacy Policy
X
X